Mosel-Saar-Ruwer – takto ešte nedávno znelo označenie asi najznámejšej vinohradníckej oblasti v Nemecku. Avšak od 1.8.2007 sa táto oblasť pre lepšiu zrozumiteľnosť, či identifikáciu, začala označovať jednoducho Mosel aj napriek tomu, že jej neoddeliteľnou súčasťou sú údolia dvoch prítokov – Saar a Ruwer. Vinári v týchto dvoch podoblastiach určite neboli dvakrát potešení, že ich názvy sa z označenia takpovediac vytratili, ale dnes už táto krivda snáď prebolela, aj keď…
V tejto súvislosti je možno dobré si uvedomiť, že podiel oblasti Saar na celkovej rozlohe moselských vinohradov (cca 9.000 ha) je síce len cca 8%, ale z celkového počtu prvotriednych vinohradov na Mosele sa viac než 1/3 nachádza práve v údolí rieky Saar. Napr. Scharzhofberg sa zaraďuje nepochybne medzi najkultovejšie vinohrady na svete – a to aj vďaka vinárovi menom Egon Müller, ktorý sa okrem iného podieľa aj na produkcii vín zo slovenského Château Belá.
Taktiež ak si vezmeme zoznam nemeckých vinárstiev patriacich do združenia VDP (dnes celkom 202 najkvalitnejších nemeckých producentov), tak z 32 moselských VDP-vinárstiev z tohoto zoznamu až 10 pôsobí v oblasti Saar.
Za zmienku stojí aj význam odrody Riesling na Saare, kde predstavuje až 80% výsadby v tamojších vinohradoch, pričom podiel tejto odrody na celej Mosele je len necelých 60%.
A aj dnešné dve vína sú z odrody Riesling, pochádzajú z vinárstva Schloss Saarstein, ktorý je monopolným vlastníkom top-vinohradu Serrig Schloss Saarsteiner, 8,5-hektárovej vinice, ktorá vďaka dobrej priepustnosti pôdy dokáže vinič optimálne zásobovať vodou, čím tento dokáže prijať dostatok minerálov. Práve táto mineralita je charakteristickým a nenapodobiteľným znakom vín z tohoto regiónu.
2008, Riesling Kabinett feinherb, Serrig Schloss Saarsteiner